Säästmine ja kokkuhoid on viimasel ajal üsnagi populaarne teema olnud kõigis ringkondades. Swedbank on isegi loonud Facebook grupi nimega #Kogumispäevik, kus igal kuul lahatakse lähemalt erinevate kulugruppidega seotud säästunippe ja -lahendusi.
Sealses grupis osalejad on välja toonud mitmeid nippe elektrikulude pealt kokkuhoidmiseks:
-
Tuleb üle vaadata elektrileping ning vahetada see odavama vastu.
Soovitus on vaadata üle oma elektritarbimine ning siis kas iseseisvalt veebis pakett ära muuta või küsida elektrimüüjatelt personaalset pakkumist. Teada-tuntud käitumine elektrimüüjate poole on pakkuda konkurendist odavam hind ning seda võimalust on mitmed ka kasutanud.
-
Võtta kasutusele Eesti energia äpp elektritarbimise kohta
Need tarbijad, kes kasutavad börsihinnapõhist paketti, võiksid jälgida oma tarbimist Eesti Energia äpist, kuhu saabub info elektrihindade kohta tunnipõhiselt. Selle järgi saab iga tarbija reguleerida elektrikasutust ning näiteks tipptundidel ja kõrge hinnaga tundidel elektritarbimist vähendada nii palju kui võimalik. Tihti on just tööpäevadel õhtutundidel elektrihind kõrgem just seetõttu, et inimesed saabuvad töölt koju. Arukalt planeerides saab enda elektritarbimist selle äpi järgi reguleerida nii, et kulud oleksid väiksemad.
-
Vaadata üle ja kontrollida kõigi koduste masinate korrasolek
On teada, et vanemad elektrit kasutavad seadmed kasutavad tunduvalt rohkem elektrit kui uuemad energiasäästlikumad seadmed. Rikkis seadmed on lisaks suurele elektritarbimisele ka elamisele ohtlikud, sest võivad põhjustada lühiseid ja sellega kaasnevaid tulekahjusid. Kuigi uued seadmed maksavad tihti palju, siis tasub nende pealt kokkuhoitud energiakulu ennast ära. Nimelt on paljudel elektriseadmetel tänapäeval peal ka energiamärgised vastavalt tähed A, B, C ning A-dele on juurde hakatud panema ka teatud arv plusse, et ära näidata veelgi parem ja kokkuhoidvam energiatarbimine.
-
Uudne lahendus on nutipistik
Interneti teel või äpi kaudu juhitav nutipistik käib tavalisse pistikupessa ning kasutajad saavad kodust eemal olles lülitada lihtsalt energia tarbimine välja. Nii saab näiteks kodumasinad, mis ei vaja pidevat elektrit, välja lülitada, kui kedagi kodus pole. Tänapäevases ühiskonnas võetakse kodudes kasutusele aina rohkem ja rohkem nutiseadmeid, mis kõik liigitatakse nutika kodu nime alla. Niiviisi on üsna lihtne kodust eemal olles vaid nutitelefoni teel kodust elektritarbimist reguleerida. Ainuke miinus siin on siis, kui juhtub olema elektrikatkestus, sest see võib tundlikud seadmed rivist välja lüüa.
-
Nutipistikute eelkäia taimer
Nutipistikute eelkäiaks võib nimetada taimerit. Selle seadmega saab määrata täpselt, mis kellajal miski seade töötab ja kui pole vaja, siis lülitub elektrivõrgust välja. Nii saab näiteks soojavee boilerit panna kütma vaid kodusolemise ajal ning kodust eemal olles boiler ilmaasjata elektrit ei tarbi. Selle seadme ainuke miinus on see, kui elekter juhtub ära olema, siis läheb ka eelnevalt paika seatud aeg nihkesse. Nii võibki juhtuda, et kui öösel on elekter ära, siis hommikul loodetus sooja veega duši asemel tuleb end pesta külma veega.
-
Valgustites vahetada lambipirnid LED-lampide vastu
Ennevanasti võis lambipirnidega ka tuba soojendada. Taludes kasutati lambipirne ka vastkoorunud tibude soojendamiseks. Muidugi kaasnes sellega ka suur energia tarbimine ja pideva elektrihinna tõusuga läks taoliste vanade soojust kiirgavate pirnide kasutamine üsna kalliks maksma. Tänapäeval soovitatakse kõik vanemad pirnid välja vahetada LED-lampide vastu, mis on tunduvalt energiasäästlikumad, kuid valgust pidid samamoodi andma. Mõni aeg tagasi võeti Euroopa Liidus isegi vastu seadus, et suuremaid kui 60w lampe enam ei müüa poodides. Ilmselt eesmärgiga hoida kokku üleüldist energia tarbimist, mis kahjustab kliimat.
Seega nippe elektri säästmiseks ja kokkuhoiuks on mitmeid. Kellel on huvi ja tahtmist leiab kodus kindlasti veelgi võimalusi ja viise rahakoti säästmiseks.