Eelprogramm 5-7. juuli

Ökosüsteemide taastamine: permakultuuri kursus

Albert Batesi ja Bernd Neugebaueriga, 5.-7. juulil Lilleorus

Kursuse põhifookuses on taastav ja uuendav areng – uue suhte kujundamine Maaga, milles inimene on tervendaja ja hoolekandja rollis. Tutvume Paul Hawkeni 100 süsiniku atmosfäärist eemaldamise tehnikaga, seostades neid ÜRO 17 kestliku arengu eesmärgiga. Alberti enda sõnadega: “Kuigi see ei ole täispikk permakultuuri disaineri koolitus, avab see tõenäoliselt paljude jaoks täiesti teistsuguse vaate maailmale ning näitab, mida on võimalik permakultuuri vahenditega saavutada.” Teeme biosütt ja komposti, biokomposiite ja söebetooni, kavandame koos külma kliimasse sobivat metsaviljelust.

Jätkusuutlikkus on üle ja valesti kasutatud sõna paljudes keeltes. Füüsilises maailmas ei ole absoluutselt miski jätkusuutlik. Mitte miski. Seda on meil vaja aktsepteerida. Meid säilitab muutus ning meie võimekus kohaneda ja uuendada.

Jätkusuutlikkus on natuke nagu tuule püüdmine. Mida me püüame alal hoida? Lõputu majanduskasvu ideega tööstuse paradigmat? Mugavusi, mille tingimuseks on pikad tarneahelad ja toksiline saaste, mida me loodetavasti kunagi ise ei pea nägema? Tarbijamentaliteeti, mida hoiab ülal üle kogu planeedi ebakõla ja terrorit külvav sõjaline võim? Need on asjad, mis peavad muutuma, ja võimalikult kiiresti, muidu hakkame kogema muutust, mis on väga ebameeldiv inimrassi väljasuremine.

Permakultuur on üks võimalik lääts, mille kaudu olukorda vaadata, kuid see on ka väga kasulik lääts, kuna on nii mittespetsialiseerunud. Permakultuur hõlmab kõike. Olles disainiteadus, ei jää miski selle protsessist välja, rändelindude vajadustest aatomisõja päästikuteni. Üks permakultuuri asutajaid, Bill Mollison, on öelnud: “Permakultuur on revolutsioon, mis on maskeerunud maheaianduseks.”

Alustame taastava arengu kursust disainiprotsessi visandamisega ja kirjeldame elemente, mis selle juurde kuuluvad. See ei ole põhjalik permakultuuri kursus, vaid sissejuhatav. Täpsemalt vaatame järgmist:

 • Kolm eetilist põhitõde: maa eest hoolitsemine, inimeste eest hoolitsemine ja õiglane jagamine.
 • Holmgreni 12 kavandamise põhimõtet:
 1. Vaatle ja suhestu – “Ilu on vaataja silmis”
 2. Püüa ja salvesta energiat – “Tee heina, kui päike paistab”
 3. Saa saaki – “Tühi kott ei seisa püsti”
 4. Rakenda iseregulatsiooni ja arvesta tagasisidet – “Esivanemate patud nuheldakse seitsmenda põlve lastele”
 5. Kasuta ja väärtusta taastuvaid ressursse ning teenuseid – “Luba loodusel oma rada minna”
 6. Ära tooda prügi – “Ära raiska, ära ihalda” või “Väike õmblus, mis tehtud õigel ajal, säästab üheksa õmblust tulevikus”
 7. Kavandamine mustritest detailideni – “Ei näe puude taga metsa”
 8. Pigem ühenda kui eralda – “Palju käsi, töö lendab”
 9. Kasuta väikeseid ja aeglaseid lahendusi – “Tasa sõuad, kaugele jõuad.” või “Mida suurem, seda kõvemini kukub.”
 10. Kasuta ja hinda mitmekesisust – “Ära pane kõiki mune ühte korvi”
 11. Kasuta servi ja hinda äärealasid – “Ära arva, et oled õigel rajal lihtsalt seepärast, et see on palju tallatud”
 12. Vasta muutustele ja kasuta neid loovalt – “Visioon ei tähenda näha asju sellistena nagu nad on, vaid nagu nad saavad olema.”
 • Holistiline juhtimine
 • Disain samakõrgusjoontele
 • Kordav, kaasav, läbipaistev disainiprotsess

Püha teadmine

Uurime miks on tuleviku kujundamisel nii oluline õppida iidsest ja kaasaegsest põlisrahva tarkusest. Kliimamuutus ei ole meie liigi jaoks midagi uut. Päikeseenergial põhineva majandamise piires elasime alles paar sajandit tagasi kõikides kliimavöötmetes, nii hea mulla ja veega aladel kui ka seal kus need peaaegu puudusid. Piiride teadvustamine on hädavalik millegi kavandamiseks, ja heaks eluks.

Mida tähendab hea elu?

Piiride ajastust väljudes ja tagajärgede ajastusse sisenedes seisame silmitsi paljude uute väljakutsetega. Mis on meie kõige strateegilisem vastus? Näeme siin kolme omavahel ühenduses olevat osa:

 • loodusliku maailma taastamine;
 • ahimsa (vägivallatus);
 • satyagraha (tõevägi).

Ökokülade elanikele tähendab taastamine Maa parandamist seal kus me elame ja seejärel tema tervendamiseks väljapoole ja järjest kaugemale ulatumist. Töötame esmalt ruutsentimeetril ja tabame siis, et see on osa ruutmeetrist ja kuupmeetrist ja kogu Maast.

Et alustada Maa tervendamist, on vaja kõigepealt kahju mitte teha. See eeldab, et võtame omaks praktikad, mis võivad tunduda moodsa tarbijakultuuri keskel teistele ketserlikud, aga need ei pea olema jõhvsärgid – me võime elada ühtaegu lihtsalt ja elegantselt. Meie ärid võivad pakkuda nii õiglast elatist kui olla kasumlikud. Lihtsad eetilised valikud valitsevad meie igapäevaseid tegevusi. Ökokülade maagia (edenenud tehnoloogia) lubab neil olla edukas sureva fossiilkultuuri ebaõiglase konkurentsi kontekstis.

See vägi, mille puhta kavatsusega elamine meile annab, on tugevam kui enamus meist suudab ette kujutada. See tõrjus briti ülemvõimu Indiast välja ja tõi inimõigused afroameeriklastele. Tänu sellele tõusis alandlik vang Lõuna-Aafrika presidendiks. Seda väge tuleb alati hoolikalt valvata ja ülima ettevaatlikkusega kasutada. See vägi vajab jätkuvat rituaalset uuesti puhastamist, et ta tugev püsiks. See on ökoküla kujundamise nurgakivi. See vägi kannab kogu võlvi.

Võlvidest rääkides räägime ka ehitistest ja taristutest, tutvume looduslike materjalide ja iidsete tehnikatega, passiivse kütte ja jahutusega kõikides kliimaoludes ning praktiliste võtetega inimasustuse rajamiseks igasugustes mõõtkavades, et eemaldada süsinik atmosfäärist ja ookeanidest.

Ökokülad on viiruslikud meemid. Nad levivad magusa aroomina nagu värskete õite lõhn. Nad liiguvad inimeselt inimesele ja sõbralt sõbrale hea nõuandena. Nad tulevad maast ja rohujuurtest, sobitudes oma ümbrusega ja rõõmustades naabreid oma erakordse ilu ja graatsiaga.

Selliseid elemente saame permakultuuri vahenditega disainida. Liitu meiega uurima parimaid praktikaid ja sukelduma ühise tuleviku suurima lootuse sügavikku.

Kursus toimub Lilleorus 5.-7. juulil. Registreeru kursusele konverentsi kodulehe regamisvormi kaudu. Kursusel osalemiseks ei pea osalema konverentsil.

Registreeru kursusele!

Albert Bates

Albert Bates

Albert on keskkonnajurist, leiutaja ning üks suurimaid permakultuuri asjatundjaid maailmas. Ta on ka üks ökokülade liikumise tõelisi pioneere.

Konverentsil räägib ta sellest, kuidas on võimalik tasakaalustada kliimat ja vähendada oluliselt kliimamuutuse mõju nii inimesele kui kogu planeedi elustikule, kasutades üksnes ökoloogilisi metsa- ja põlluharimismeetodeid. Alberti enda sõnadega: “Probleem pole tehnoloogias. Me teame, kuidas kliimat parandada. Probleem on inimeses.”

Ligi 20 aastat keskkonnajuristina tegutsenud Albert on ka paljude raamatute autor ning tõeline permakultuuri tehnoloogiate meister. Ta on jaganud oma teadmisi enam kui 60 erinevale rahvale ning teinud koostööd ka paljude põlisrahvastega nii Põhja- kui Lõuna-Ameerikas.

http://www.albertbates.cool

Bernd Neugebauer

Bernd Neugebauer

Berndil on doktorikraad metsanduse alal, ta on keskkonna jätkusuutlikkuse asjatundja ja omab paljudes riikides rahvusvahelistes projektides töötamise kogemust. 1992. aastast on ta oma juured kinnitanud Chan Ká Vergeli Yucatáni poolsaarel. Ta on teinud palju aastaid koostööd Yucatani poolsaare põlisrahvastega nende traditsiooniliste töövõtete uurimiseks ja taaselustamiseks ning sealsete metsade taastamiseks.

Ta on Yucateki projekti asutaja ning kirglik ja võimekas maiade iidse eluviisi õpilane ja õpetaja noorematele põlvkondadele. Temaga koos on maiad õppinud uuesti avastama vanu ja ajahambale vastu pidanud tehnoloogiaid, mis on väga sobivad ja kohandatud Yucatani keskkonnale.

http://yucatek.tumblr.com

Registreeru kursusele!

KORRALDAJAD

GEN Europe
Lilleoru
GEN Estonia

KONVERENTSI KOORDINAATOR

Ave Oit
(+372) 5649 9199
ave.oit@lilleoru.ee

PROGRAMMI KOORDINAATOR

Mariana França
mariana@gen-europe.org

 

REGISTREERIMINE JA INFO

Mari Palgi
info@gen2018.ee

TOETA KONVERENTSI

Toivo Aalja
(+372) 504 24 08
toivo.aalja@lilleoru.ee

Jälgi sotsiaalmeediat  

 

Join GEN 2018 newsletter to get updates!

Please check your e-email to verify your subscription

Share This